Nawigacja morska
Pozycja obserwowana z dwóch kątów poziomych
Przykłady przy różnych warunkach oraz szybka PO - tzw. sześć łuków
16
Pozycja z dwóch kątów poziomych (β) jest pozycją bardzo dokładną, nie wymaga żadnych poprawek, ponieważ odczytane wartości kątów poziomych zmierzonych przy pomocy sekstantu nie wymagają korekty z uwagi na dużą dokładność (praktycznie brak poprawek). Odczyty wartości mierzonych kątów są tak dokładne, że nie jesteśmy ich w stanie wykreślić na mapie, w stosunku jak je odczytaliśmy. I na tym polega dokładność tej pozycji. Nawet początkujący nawigator, przy pomocy trójkątów nawigacyjnych jest w stanie wykreślić pomierzone kąty poziome z dokładnością do 1/4 (ćwierć stopnia).
Kąt poziomy można też zmierzyć lornetką z podziałką artyleryjską.
Minimum teorii.
Suma kątów w dowolnym trójkącie równa się 180°
Suma dwóch kątów w trójkącie prostokątnym równa się 90° i na tym będziemy się opierali wykreślając pozycję.
Pamiętamy, że "+" oznacza "ku" nam, a "−" oznacza "od" nas.
Pozycję obserwowaną z dwóch kątów poziomych możemy wyznaczyć, używając do tego:
- Protraktora - przyrząd nawigacyjny do szybkiego wykreślania na mapie pozycji statku, po dokonaniu namiarów dwóch kątów poziomych. Protraktor składa się z trzech ramion: środkowego - nieruchomego i dwóch zewnętrznych - ruchomych. Ramiona osadzone są na tarczy wyskalowanej od 000 do 180 w lewo i prawo. W środku na wspólnej osi jest mały otwór przez który ołówkiem zaznaczamy pozycję na mapie. Ruchomymi ramionami ustawiamy odczytane kąty poziome w stosunku do ramienia nieruchomego. Następnie tak przesuwamy protraktor po mapie, aby każde z ramion pokryło się z odpowiednim obiektem (środkowe ze środkowym obiektem).
Ołówkiem zaznaczamy punkt i opisujemy (czas i log), jeżeli płyniemy, lub (czas), jeżeli kotwiczymy. - Kalki technicznej - na kawałku kalki technicznej rysujemy pionową linię. Na tej linii w dolnej części nanosimy punkt. Od tego punktu rysujemy ramiona (po lewej i po prawej stronie) pomierzonych kątów poziomych. Następnie postępujemy tak samo jak z protraktorem i nanosimy pozycję.
- Szkolnego cyrkla - o ile znajduje się na jachcie. Po prostu rysujemy dwa koła, a na ich przecięciu znajduje się pozycja obserwowana. Zostało to opisane w rozdziale 14 konstrukcja linii pozycyjnej z kąta poziomego.
- Trójkątów nawigacyjnych - na jachcie przeważnie nie ma protraktora, kalki technicznej a tym bardziej szkolnego cyrkla, ale zawsze są trójkąty nawigacyjne za pomocą których można wyznaczyć pozycję z dwóch kątów poziomych (opisane poniżej).
Wyznaczanie pozycji obserwowanej za pomocą trójkątów nawigacyjnych.
- Identyfikujemy trzy obiekty (A, B, C), które bierzemy pod uwagę do pomiarów.
- Mierzymy między nimi kąty poziome
β1 pomiędzy obiektami A i B
β2 pomiędzy obiektami B i C
Pamiętając, że zmierzony kąt poziomy nie powinien być mniejszy od 030° i nie większy od 150° (większe od 150° nie będą ponieważ sekstanty są wyskalowane do max. 145°, a przeważnie do 135°, więc z tą wartością kąta nie ma problemu).
Obiekt D celowo pominięto ze względu na dokładność pozycji. Kąt zawarty między latarnią D i B jest bliski 030° - Ze środkowego obiektu B prowadzimy proste poprzez zewnętrzne obiekty A i C. Na mapie linie rysujemy daleko po za obiekty, ze względu na rozmiary trójkątów nawigacyjnych.
- Następnie rysujemy prostopadłe linie do w/w prostych, od obiektów A i C. W którą stronę rysujemy prostopadłe linie decyduje wartość kąta uzupełniającego, czyli (90° − β). Jeżeli ma wartość "+" rysujemy "ku" nam, a jeżeli ma wartość "−" rysujemy "od" nas, czyli w przeciwną stronę.
- Położenie obiektów namierzanych oraz jachtu względem siebie, może doprowadzić do następujących przypadków:
β1<90 i β2<90
β1=90 i β2<90 oraz odwrotnie
β1>90 i β2<90 oraz odwrotnie
β1=90 i β2=90
β1>90 i β2>90 - Po zmierzeniu kątów poziomych odejmujemy je od 90°
- Rozpatrujemy przypadek β1 < 90° ; β2 < 90°
Dane: β1 = 70° ; β2 = 50°
Obliczenie kątów dopełniających:
β1 dopełniający = (90° – 70°) = 20°
β2 dopełniający = (90° – 50°) = 40°
mamy tu spełniony warunek β1<90° i β2<90° a to oznacza, że linie prostopadłe rysujemy "ku" nam, czyli od obiektów A i C w stronę jachtu, czyli na morze. - Po obliczeniu kąta dopełniającego wykreślamy go w stosunku do linii prostej łączącej obiekty, wierzchołek kąta to obiekt środkowy.
Uwaga: nie rysujemy całego ramienia kąta (linia przerywana), a jedynie mały odcinek przecinający odpowiednią prostopadłą.
Otrzymane punkty X i Y są wierzchołkami naszych kątów poziomych. - Punkty X i Y łączymy prostą, która powinna być dłuższa niż odcinek XY.
- Następnie rysujemy linię prostopadłą do prostej XY, ale tak, żeby przechodziła przez środkowy obiekt B (nie jest konieczne rysowanie całej prostej).
- Punkt przecięcia się prostej XY z narysowaną prostopadłą do obiektu B jest naszą pozycją obserwowaną PO
Przykłady przy różnych warunkach
Pozycja obserwowana z dwóch kątów poziomych przy warunkach:
β1 = 90° ; β2 < 90° lub odwrotnie.
Suma dwóch kątów w trójkącie prostokątnym równa się 90°.
Dane: β1=90° ; β2=30°
Obliczenie kątów dopełniających:
β1 dop. = (90 − 90) = (±0)
β2 dop. = (90 − 30) = (+60)
W przypadku gdy β = 0 nie rysujemy linii prostopadłej z obiektu (A), kąt β ma punkt X na pozycji obiektu A, a więc pokrywa się z tym obiektem.
Pozycja obserwowana z dwóch kątów poziomych przy warunkach:
β1 = 90° ; β2 = 90°
Taka sytuacja mimo, że komfortowa dla nawigatora jest niestety bardzo rzadka, ale możliwa.
Dane: β1 = 90° ; β2 = 90°
Obliczenie kątów dopełniających:
β1 dop. = (90 – 90) = (±0)
β2 dop. = (90 – 90) = (±0)
Sytuacja jasna, nasze pomocnicze punkty X i Y, znajdą się na pozycjach obiektów A i C
Pozycja obserwowana z dwóch kątów poziomych przy warunkach:
β1 > 90° ; β2 < 90° lub odwrotnie.
Dane: β1 = 100° ; β1 = 60°
Obliczenie kątów dopełniających:
β1 dop. = 90 − 100 = (−10)
β2 dop. = 90 − 60 = (+30)
Jeden z kątów jest kątem ujemnym. Jak wiemy kątów ujemnych nie ma, toteż kąt dopełniający ma bezwzględną wartość 10, natomiast (−) jest dla nas wskazówką, że kąt jest poza układem. "Układ" jak pamiętamy to obszar znajdujący się między nami (jachtem), a obiektami namierzanymi (latarnie, wieże, kominy, itd.). Wobec tego z pozycji A rysujemy prostopadłą do linii łączącej A z B, ale w przeciwnym kierunku, czyli "od nas" lub inaczej "na zewnątrz układu". Dalej postępujemy identycznie jak w pozostałych przypadkach i wyznaczamy PO.
Pozycja obserwowana z dwóch kątów poziomych przy warunkach:
β1 > 90° ; β2 > 90°, czyli oba kąty rozwarte.
Dane: β1 = 100° ; β2 = 125°
Obliczenie kątów dopełniających:
β1 dop. = 90 − 100 = (−10)
β2 dop. = 90 − 125 = (−35)
Już wiemy, że oba kąty wyjdą poza układ, więc prostopadłe rysujemy "od siebie". Rysujemy ramiona kątów dopełniających, łączymy punkty X i Y. Następnie prostopadła do linii XY, przechodząca przez latarnię B. Przecięcie się prostopadłej z linią XY to nasza PO.
Szybka PO z dwóch kątów poziomych - sześć łuków
Jest to bardzo szybka i niezawodna metoda określenia pozycji z dwóch kątów poziomych. Wystarczy do tego kalkulator z funkcjami trygonometrycznymi i szkolny cyrkiel.
Jak to się robi:
- Na mapie mamy trzy obiekty:
latarnię morską (L), wieżę kościelną (W) i komin elektrociepłowni (K). - Z mapy zdejmujemy odległości między obiektami, na przykład:
LW = 4,5 Mm
WK = 9,2 Mm - Mierzymy kąty poziome między obiektami, na przykład:
β1 = 49° kąt poziomy pod jakim znajdują się obiekty L i W
β2 = 64° kąt poziomy pod jakim znajdują się obiekty W i K - Przy pomocy wzoru obliczamy promienie kół, czyli nasze linie pozycyjne.
Wzór ogólny:
R - promień okręgu ; D - odległość w milach morskich ; β - kąt poziomy czyli:
R1 = 4,5 ⁄ (2∗ sin 49°) R1 = 2,98Mm
R2 = 9,2 ⁄ (2∗ sin 64°) R2 = 5,11Mm
- Z punktów L i W wykreślamy łuki o promieniu 2,98Mm tak aby przecięły się w jednym punkcie (01). Z tego punktu tą samą zawartością cyrkla (2,98Mm) wykreślamy trzeci, dosyć duży łuk, ponieważ nie znamy dokładnie naszej pozycji.
- Podobne łuki wykreślamy z punktów W i K, ale o promieniu 5,11Mm tak aby przecięły się w jednym punkcie (02). Szósty łuk o promieniu 5,11Mm wykreślamy z punktu (02) tak aby przecinał się z trzecim, wcześniej narysowanym dużym łukiem.
- PO jest określona.
Przypadki bardzo rzadkie, prawie nie występujące, przy określaniu pozycji z sześciu łuków, to takie gdzie kąt poziomy jest równy 90°, oraz gdzie kąt poziomy jest większy od 90°. Poniżej przykład i opis jak postępować w takiej sytuacji.
Podstawą do określenia pozycji z sześciu łuków jest znajomość wielkości promienia okręgu (patrz na rysunek). Wzór na obliczenie promienia jest znany R=D⁄(2∗sinβ). Wystarczy podstawić kąty o różnej wielkości:
D = 13,5 Mm
β1 = 045°
β2 = 090°
β3 = 135°
Wówczas mamy:
W pierwszym przypadku R = 9,54 Mm
W drugim przypadku R = 6,75 Mm
W trzecim przypadku R = 9,54 Mm
Może tutaj zachodzić duża wątpliwość jak prawidłowo wykreślić (określić) pozycję. Zasada jest taka:
Łącząc linią dwa obserwowane obiekty (np. dwie latarnie morskie), otrzymamy linię tzw. bazową i ta linia jest dla nas odniesieniem.
- Jeżeli kąt poziomy jest mniejszy od 90°, to środek okręgu "0" jest przed bazą czyli po tej samej stronie co PZ.
- Jeżeli kąt poziomy jest równy 90°, to środek okręgu "0" leży na bazie, idealnie pośrodku pomiędzy dwoma obiektami.
- Natomiast jeżeli kąt poziomy jest większy od 90°, wówczas środek okręgu "0" znajduje się po drugiej stronie bazy i jest po przeciwnej stronie PZ.
Łatwo to zapamiętać, jeżeli pamiętamy, że przy kącie =90° punkt "0" leży na bazie.
Przykłady wyznaczania pozycji obserwowanej
Określanie PO bez znajomości PZ