Nawigacja morska / Wstep

Nawigacja morska

 

W dobie nawigacji satelitarnej, co związane jest z coraz powszechniejszym dostępem do map elektronicznych, odbiorników GPS, znajomość nawigacji tradycyjnej staje się coraz mniej popularna, a co więcej, rzadko praktykowana. Taka jest cena postępu i nie należy temu przeszkadzać. Jedynie możemy zadać sobie pytanie. Kim jest nawigator, któremu przestanie działać na morzu laptop, tablet, albo zwykły odbiornik GPS. Jak sobie poradzi bez znajomości nawigacji archaicznej?

Być może w tym pytaniu zawarty jest sens i istota poznania nawigacji tradycyjnej.
Drogi nawigatorze, żeglarzu mam nadzieję, że kolejne rozdziały na tej stronie posłużą Ci byś w rejsie morskim mógł określić swoją pozycję, przeliczyć i podać kurs sternikowi oraz wpisać potrzebne informacje do dziennika jachtowego. Przede wszystkim mam nadzieję, że poradzisz sobie bez elektroniki, jak nie daj Boże coś przestanie działać. Pamiętaj jednak, sama wiedza nawigacyjna to nie wszystko, żeby bezpiecznie prowadzić jacht.

Nawigacja polega na bezpiecznym prowadzeniu jachtu z jednego miejsca w drugie, co sprowadza się do określenia swojego miejsca na wodzie, odpowiedzenia na pytanie "gdzie jesteśmy". Niesłusznie jednak przecenia się rolę mapy lub GPS w tej mierze, czy generalnie obliczania pozycji. Można znać swoje koordynaty, bo są wyświetlone na ekranie, ale żeby je nanieść na mapę potrzeba trochę czasu. A jeszcze więcej czasu trzeba na uprzytomnienie sobie jak to się ma do naszej rzeczywistej sytuacji na morzu. Ten czas może być wystarczający do wjechania na mieliznę lub podłożenia się pod nadpływający statek. Dlatego ważniejsze jest zachowanie czujności na pokładzie, bo czasem przed katastrofą może nas uchronić zdrowy rozsądek, a nie głęboka wiedza nawigacyjna.
Dobrze jest pamiętać, że niewidoczny za horyzontem statek może się znaleźć przy naszej burcie w ciągu kwadransa, a duża genua, która sięga pokładu skutecznie zasłania nam ów zbliżający się od zawietrznej statek i czas na spostrzeżenie statku skraca się jeszcze bardziej. Na dodatek coraz bardziej zautomatyzowane motorowce mają coraz mniejsze załogi i prawdopodobieństwo nieuwagi z obu stron rośnie.

Fragment artykułu "Nawigacja pi razy oko" Kapitan K.Baranowski Żagle 4/2004


Nawigacja morska jest to dział wiedzy zajmujący się bezpiecznym przeprowadzeniem jachtu z jednego miejsca do drugiego. Nawigacja daje też odpowiedź na pytanie gdzie znajduje się w danym momencie nasz jacht (pozycja), oraz jak płynąć omijając po drodze wszelkie niebezpieczeństwa by w końcu osiągnąć punkt docelowy. Tak więc zagadnienie jakim jest nawigacja sprowadza się do rozwiązania dwóch zadań : określenia pozycji jachtu i wytyczenia właściwego kursu.

Ze względu na metody określania pozycji jachtu, nawigację można podzielić na:

Wyznaczenie bezpiecznej drogi jachtu polega przede wszystkim na określeniu właściwego kursu. Znając dokładna pozycję, przy pomocy map, locji, spisów świateł, tablic nawigacyjnych itp. można wyznaczyć właściwy i bezpieczny kurs jachtu. Z wyznaczeniem bezpiecznej drogi jachtu ściśle powiązany jest też dział meteorologii.



 
Następny rozdział
GPS w nawigacji