Astronawigacja
Astronawigacja komputerowa:
Autorem opracowania jest kpt. ż.w. Waldemar Sadłoń.
Dziękuję za naukę i cierpliwość
40
Potężny i szybki rozwój elektroniki nie omija żadnej dziedziny naszego życia. Dotyczy to również Astronawigacji. Czym różni się Astronawigacja klasyczna od Astronawigacji elektronicznej? - w zasadzie niczym. W tej "drugiej" obowiązują te same zasady obliczeń co w "pierwszej", różnica polega na tym, że w tej "drugiej" klikamy na klawisze a urządzenie samo za nas liczy. "Pierwszą - klasyczną" przerabialiśmy i wiemy, że tam wszystko liczymy na "piechotę", posiłkując się kalkulatorem.
- Astronawigacja klasyczna. Do określenia PP musimy mieć:
- Mapę
- Sekstant
- Chronometr lub inny zegar, pokazujący tak dokładny czas jak Chronometr
- Almanach (Rocznik Astronomiczny)
- Tablice Nawigacyjne
- Astronawigacja elektroniczna. Do określenia PP musimy mieć:
- Mapę, tylko do odczytu PZ, potem jest zbyteczna, aż do momentu obliczenia PO i naniesienia jej na mapę.
- Sekstant
- Chronometr lub inny zegar, pokazujący tak dokładny czas jak Chronometr
Popatrzmy na schemat blokowy, który dotyczy obliczenia Alp ze słońca. Słońce jest podstawowym ciałem niebieskim dla nawigatora, na drugim i to dalekim planie jest księżyc, potem gwiazdy i planety. Dlatego zajmiemy się tylko Alp ze słońca.
Na schemacie blokowym, kolorem czerwonym zaznaczyliśmy wartości, które musimy obliczyć aby uzyskać (Δh i ω), czyli PP. Schemat składa się z trzech kolumn:
- Mapa.
Nawigując po morzu nawigator stale nanosi pozycję jachtu na mapę aby znać swoje aktualne położenie, a to ma na celu bezpieczną nawigację. PZ nie zmyślimy, odczytujemy ją z mapy. Jej wartości (φ i λ) są argumentami do obliczenia dokładniejszej pozycji, czyli PP. - Almanach.
Do odczytania (GHA, δ i R), argumentami wejściowymi są (data i czas, czyli moment obserwacji). Tego również nie zmyślimy. Mając obliczone (GHA, δ i R), otrzymamy (hz i ω). - Sekstant.
Wiadomo. Zmierzoną wysokość słońca musimy poprawić o poprawki instrumentalne i nieinstrumentalne. Po uwzględnieniu poprawek otrzymujemy prawdziwą wysokość.
Aby z PZ przejść do PP musimy zastosować do obliczeń mnóstwo skomplikowanych wzorów. Ale od czego są programy liczące, które są dostępne w komputerach lub kalkulatorach.
Możemy sami sobie do Excela wprowadzić taki mini program obliczeniowy. Wystarczy wprowadzić nasze dane z dokonanej obserwacji a program sam nam wyliczy azymut i Δh, a tym samym PP.